Almanya da İş Görüşmesi

Almanya da İş Görüşmesi


Almanya da İş Görüşmesine "İyi Hazırlanmak" Gerekir


İş toplantıları aşırı derecede ciddiye alınır. Toplantılara çok iyi organize olarak, 

mantıklı ve dikkatlice planlama yaparak katılmanızda fayda var. 


Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olması ve en kalabalık nüfusu barındırması nedeniyle, Almanya kıtanın ekonomik, politik ve savunma konularında anahtar konumundaki ülkesi olarak görülüyor. 


İş Görüşmesi Yaparken 

Almanya’ya giderken yanınızda bol miktarda kartvizit götürün. Almanlar kartvizit değiştirmekten çok hoşlanırlar. Kartvizitinizde pozisyonunuzu ve konumunuzu mutlaka belirtin. Üniversite derecenizin veya sahip olduğunuz bazı özelliklerin de yazılı olmasında fayda var. Eğer çalıştığınız kuruluşun bilinen bir saygınlığı varsa, şirketinizin kuruluş tarihi de yazılı olmalı. Alman işadamının geçmişinizle ilgili herşeyi, niteliklerinizi öğrenmek isteyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Kartvizitinizin İngilizce olarak hazırlanmasında bir sakınca yok. Alman işadamlarının büyük bölümü İngilizce biliyor. 


İlk toplantı genellikle ofiste yapılır. Alman ortaklarınız bu toplantıda sizi, teklifinizi ve şirketinizin değerlendirmesini yapar. Toplantılarda en kıdemli katılımcının hareketlerini takip etmeniz yararlı olacaktır. Nasıl giyinmiş? Nasıl hareket ediyor? Nasıl oturuyor? Bunun gibi davranış biçimleri sizin davranışlarınızı da etkileyecektir. 

Alman tarafı toplantıya çok iyi hazırlanmış olarak gelir. Aynı davranış biçimini sizden de bekler. Analitik düşünce yapısına sahiptirler. İş hayatında duygu ve hislere yer verilmez. Yeni fikir ve kavramlara da pek açık değildirler. Aynı organizasyon içinde bile bilginin serbestçe dolaşması uygun görülmez. Genç nesil biraz daha açıktır. 


Kendiliğinden olan hareketler ve esnek davranış biçimleri Alman iş kültüründe yadırganır. Beyin fırtınası, risk alma ve meydan okuma gibi davranış biçimleri kabul edilmez. Alman işadamı farklı bir şey yapmak konusunda isteksizdir. Toplantılara çok iyi organize olarak, mantıklı ve dikkatlice planlama yaparak katılmanızda fayda var.


Çok miktarda veri, argüman vb. teklifinizi destekleyecek kanıtı yanınızda götürmeniz, artı puan olarak hanenize yazılacaktır. Herhangi bir konuda yapılacak olan hiçbir abartma tolere edilmez. Tanıtım malzemesi hazırlığında bulunuyorsanız, Alman işadamlarının parlak reklamlardan, gösterilerden ve hatırlanabilir sloganlardan olumsuz etkilendiklerini de aklınızdan çıkarmayın.


Alman pazarı için hazırlanacak olan broşürlerde ciddi bir renk tonunun olmasına özen gösterilmeli. Ayrıca çok fazla detay içermesini sağlamanızda fayda var. Broşürünüzün çok fazla bilgi içermesi nedeniyle karşı taraf için bir bıkkınlık yaratacağını düşünmeyin. Eğer bilgi düzgün ve doğru hazırlanmış ise Alman ortağınız herşeyi okuyacaktır. Almanlar ürününüz ve hizmetleriniz ile ilgili eksiklikleri  size doğrudan söyleyecektir. Eksikliklerinizden dolayı kendisinden özür dileme konusunda hazırlıklı olun ve bunları da kısa zamanda tamamlayacağınızı bildirin. 


Almanlar her konuda mantık dahilinde hareket ederler. Hiçbir konuda kolay kolay taviz vermezler. Saldırgan bir davranış içine girmemeye özen gösterin. Almanlar eleştirilme konusunda çok hassastırlar, bu yüzden onları utandıracak hareketlerden kaçının. Ayrıca toplantılara resmi bir hava vermekten de son derece memnun olurlar.

Özel konularla ilgili olarak konuşmaktan pek hoşlanmazlar. Bu yüzden bu konulara fazla girmemeye özen gösterin. Ancak uzun bir süre sonunda aranızda bir dostluk oluşursa bu konulara girebilirsiniz. İş toplantıları aşırı derecede ciddiye alınır. Şaka yapılmamasında ve ciddiyetsiz davranışlarda bulunulmamasında fayda var. Toplantılarda başkalarının sözünü kesmeyin. Kısa, ani ve kendiliğinden oluşan hareketlerden kaçının. Alman kültüründe karar verme süreci yavaştır, teklifiniz ciddi bir şekilde incelenir. 


İlk görüşmelerde birçok kişi ile muhatap olmak zorunda kalabilirsiniz, ancak karar verme sürecinde hiyerarşinin en üst kısmında bulunan kişi vardır. Kontratlar ciddiyetle hazırlanır. Kabul ettiğiniz her madde garanti altına alınır. Aynı şekilde kontrat içinde kabul etmiş olduğunuz her maddeyi sizin de takip etmenizi isteyeceklerdir. Alman kültüründe alınan her kural büyük bir ciddiyetle takip edildiğinden, uyamayacak-larınızda kınanmayla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Alman toplumunu şekillendiren kurallara karşı duyarlı olmanızda fayda vardır. 


Kişisel bir ilişki kurulmadıkça, meslektaşlarınıza kompliman yapmaktan kaçının. Israrcı övgüler beklenmiyor ve hoş karşılanmıyor. Almanlar kararlarını toplantı sırasında verirler. Ancak yine de emniyetli bir şekilde davranırlar. Karar bir kez verildikten sonra kolay kolay değişiklik olmaz. 


Randevu

Alman iş kültüründe zamanlamanın önemini asla unutmayın. 2 veya 3 dakikalık bir gecikmeniz bile kabalık olarak addedilir. Özellikle görüşeceğiniz kişiye göre daha alt pozisyonda bir durumunuz varsa, zamanından birkaç dakika önce orada olmak için gayret içerisinde bulunun.


Randevularınızı önceden ayarlamalısınız.  Elektronik posta ile alınacak bir randevu için en az 1 ay, telefonla alınacak olan bir randevunun ise en az 1 veya 2 hafta öncesinden alınmasında fayda var. Randevunuza gecikecekseniz mutlaka önceden arayın. İlaveten uygun nedeninizi de hazırlamanız gerekir. Görüşmeler için en uygun zaman dilimi ise öğleden önce 11.00-13.00 arası, öğleden sonra ise 15.00-17.00 arasıdır.


Hediye Verme

Hediye alıncaya kadar hediye vermemeye özen gösterin. Hediye verme olayı Alman iş ahlakının önemli bir parçası değildir. Hediye yalnızca gerektiği zaman verilmeli ve yanlış yorumlara neden olmamalıdır.


Bir yemeğe davet edildiyseniz, teşekkürlerinizi ifade edebilmek amacıyla bir hediye verebilirsiniz. Çok pahalı hediyeler vermemeye özen gösterin, aksi takdirde karşı tarafa rüşvet veriyor imajını yaratabilirsiniz.


Tatil ile ilgili gönderilecek tebrik kartları, teşekkürlerinizi iletmek için iyi bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Kaliteli bir dolmakalem, küçük hesap makineleri, şirketinizin logosunu içeren hoş ofis malzemeleri, ithal likör uygun hediye seçenekleri olarak kabul edilebilir. 


Eğer bir eve yemeğe davet edildiyseniz, evin hanımı için ambalajlanmamış bir buket çiçek götürebilirsiniz. Sayısının 13 olmamasına ve çok gösterişli olmamasına özen gösterin. Çok kaliteli çikolata da iyi bir seçenek olarak görülebilir. Alkollü içecek götürmeyi planlıyorsanız, ithal içki götürmeniz en iyi seçenektir. Ayrıca kendi ülkenize has iyi bir şarap veya ithal şarap da götürebilirsiniz. Kırmızı gül aşıklara, zambak cenaze törenlerine yönelik olarak algılandığı için, bu çiçekleri götürmemeye özen gösterin. Ayrıca içinde funda içeren çiçek buketi de hoş karşılanmayabilir. Giyim, parfüm ve diğer benzeri eşyalar çok kişisel olduğu için uygun düşmez. 

Halk Davranışları

Almanlar mümkün olduğunca 3. şahıslar aracılığıyla tanıştırılmak isterler. Ancak tanıştırılırken kim ile hangi koşullarda ve nasıl tanıştırıldığınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Bu aynı zamanda toplantıdaki hiyerarşi konusunda da size fikir verecektir.


Tanışmalar esnasında göz kontağı çok önemlidir. Karşılıklı konuşma sürdüğü müddetçe göz kontağında bulunmanızda fayda var. Yolda yürürken bile  bir kişi sizinle göz kontağı kurarsa, siz de karşılık vermeye çalışın. Karşılaşmalarda ve ayrılışlarda kısa ancak sıkı bir el sıkışma şekli standart bir davranış biçimidir. Alman iş protokolüne göre odaya ilk olarak en kıdemli veya en yaşlı olan kişi girecektir.  


Başparmakla “Tamam” anlamında yapılan işaret hoş karşılanmaz. Bir kişinin dikkatini çekmek istiyorsanız, avuç içinizi gerilmiş olarak kaldırmanız yeterli olur. Bacak bacak üstüne atmak istediğinizde, ayak bileğiniz dizinizin üzerine gelecek şekilde koymayın.  


Sabah kahvaltılı toplantılar Alman iş kültürünün bir parçası değildir. Çok meşgul olsalar dahi iyi bir kahvaltı yapabilmek için kendilerine vakit ayırırlar. Öğle yemeği 12.00-13.00 saatleri arasında alınır ve iş görüşmeleri için en uygun zaman dilimi olarak görülür. Alman iş ortağınızla nasıl bir ilişki içinde olduğunuza bağlı olsa da genellikle iş ile ilgili kararlar yemek zamanlarında alınmaz. Ayrıca yemek esnasında da iş ile ilgili konuyu Alman ortağınızın açmasına izin verme-lisiniz. Almanlar genellikle evlerinde eğlence düzenlemezler. Eğer böyle bir davet alırsanız bunun çok nadiren gerçekleşen bir olay olduğunu aklınızdan çıkarmayın. 

Alman yemekleri kuvvetli yemeklerdir. Sosis, et, pişmiş sebzeler, şehriye, patates gibi yemekleri içerir. Deniz mahsulleri; alabalık, ringa balığı ve yılan balığı kuzey mutfağına ait ürünlerdir. Daha ağır olan şehriye içeren yemekler de doğu tarafında meşhurdur. Wiener schinietzel ise dana eti pirzolasından yapılan farklı bir yemektir. Tatlıları büyük, zengin ve çok şekerlidir. 


Alman yemek kültüründe günlük krema ve tereyağı önem taşır. Yemeğe tuz, biber ve ketçap atarken dikkatli davranın. Bu davranışınız ile ev sahibine yemeğin tadının iyi olmadığı imajını verebilirsiniz. Eğer daha fazla yemek istemiyorsanız, tabağınızda biraz yemek bırakmanız doğru bir davranış olur.


İş Kıyafeti

Erkek veya kadın giyiminde resmiyet geçerlidir. Alman iş kültüründe giyimde oldukça muhafazakar bir tutum sergileniyor. Koyu takımlar, yumuşak renkli kravatlar ve beyaz gömlek normal kıyafetlerdir. İş kıyafetleri içerisinde haki renkli ve resmi olmayan kıyafetler makbul değildir. Bayanlar için de koyu takım elbise ve beyaz bluzlar normal kıyafetler arasında kabul ediliyor. Kadında pan-tolonlu takımlar yeni kabul görmeye başladı. Ayrıca bayanların çok süslü mücevher takması da hoş karşılanmıyor.  Havalar çok sıcak olsa dahi, Almanlar kravat ve takımlarını giymeye devam ederler. Alman ortağınız aksini yapmadıkça sizin de yapmamanız gerekir. 


Kot pantolon ve spor ayakkabı iş zamanının dışında kabul ediliyor. Eğer resmi olmayan bir kıyafetle katılmayı planladığınız bir davet alırsanız, yalnızca tişört veya eşofmanla gitmeyi düşünmeyin. Buna rağmen birbiri ile uyumlu kıyafet giymeye özen gösterin.


Kaynak:Kobifinans Dergisi 12.Sayı


WhatsApp