Meslek Olarak Dış Ticaret

Dış ticaret uzmanlığı günümüzün en gözde mesleklerinden biridir. Öyle ki sadece üniversite bölümlerinden mezun olmuş kişiler bile kendilerine 'uzman' demektedir. Fakat işin teoriği ile pratiği bambaşkadır.
 Günümüzde ülkeler arası ticaret artmış, ülkeler iç ticaret yapar gibi dış ticaret yapmaya başlamışlardır. İçinde olduğumuz "pandemi" sebebiyle de Dış Ticaret inanılmaz talep görmektedir. 
 Dış ticaretin genel çerçevesini ihracat müşteri bulma teknikleri, ihracat prosedürleri, ithalat prosedürleri, dış ticaret ödeme yöntemleri, teslim şekilleri, belgeler, gümrük prosedürleri oluşturur.
 Dış ticaret satranç oynamak gibidir; doğru hamleyi zamanında, tam olarak yapmak gerekir. Dış Ticaret Satrancı, kitaplarda yazıldığı kadar kolay değildir. İşin bazı ince noktaları vardır ve bu noktaları ancak profesyonel biri yardımıyla öğrenilebilir.

 Dış ticaretin çeşitli ayakları vardır. Müşteri, tedarikçi, gümrük, lojistik, banka, sigorta, mevzuat, devlet kurumları bunlardan bazılarıdır. Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimlerinde  bu bölümlerin işlevleri uygulamalı bir şekilde anlatılır. 
 Eğer gerçek bir "Dış Ticaret Uzmanı" olmak istiyorsanız bu işi, işin mutfağında deneyim kazanmış "gerçek" Dış Ticaret Uzmanlarından öğrenebilirsiniz.
 Pandemi bile dış ticaretin önünü açıyorken şunu söyleyebiliriz:
 
 Dış Ticaret önü kapanmayacak alanların başında gelir.

Etiketler: dış ticaret eğitimleri, dış ticaret kursları, dış ticaret bölümü, dış ticaret mesleği, dış ticaret uzmanlık eğitimi